کد خبر: 4272 سه شنبه ۱۹ دي ۱۳۹۶- ساعت ۱۹:۴۲

قیام 19 دی مردم قم؛ زمینه ساز پیروزی انقلاب اسلامی

به گزارش حرف رسا از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از قم فردا، قیام خونین 19 دی 56 که توسط مردم ولایتمدار قم که در دفاع از امامت و ولایت و رهبری به پا شد، زمینه فروپاشی نظام دوهزار و پانصد ساله شاهنشاهی و سرانجام پیروزی انقلاب اسلامی را رقم زد.

گفتنی است که جرقه این قیام در روز هفدهم دی ماه 56 با انتشار مقاله ای با عنوان "استعمار سرخ و سیاه" در سالروز کشف حجاب با امضای احمد رشیدی مطلق که به ترویج بی حجابی پرداخته و رعایت حجاب را کهنه پرستی و ارتجاع معرفی می کرد در روزنامه اطلاعات زده شد.

همچنن در این مقاله توهین‌هایی به  ساحت مقدس امام خمینی(ره) شده و نیز  قیام 15 خرداد 1342، را توطئه استعمار سرخ و سیاه معرفی کرده بود. به همین خاطر فردای انتشار این مقاله موهن یعنی در هجدهم دی ماه، روحانیت و مردم قم طی حرکتی اعتراض آمیز، حوزه و بازار را تعطیل کردند.

سرانجام در روز 19 دی ماه 56، جمعیتی بالغ بر ده هزار نفر در مسجد اعظم گرد آمده و به سمت منازل آیات عظام نوری همدانی، وحید خراسانی، مشکینی، علامه طباطبائی، هاشم آملی و مکارم شیرازی به حرکت درآمدند. مراجع نیز با سخنرانی های تندشان رژیم پهلوی را محکوم کردند.

سپس مردم و طلاب در حالی که شعارهای کوبنده ای سر می دادند، روزنامه اطلاعات و دفتر حزب رستاخیز را به آتش کشیدند . تا اینکه عصر همان روز، ماموران شهربانی و ساواک در یکی از میادین قم، سد راه مردم شده و آنها را به گلوله بسته و به شهادت رساندند.

اما همین قیام، لرزه بر پیکره ی رژیم ستمشاهی انداخت. به طوری که نظام منحوس پهلوی با وجود به کارگیری تمام قوا و توان خود برای سرکوب قیام های مردم، نتوانست جلوی آنها ایستادگی کند و سرانجام طومارش پیچیده شد.

در همین راستا، رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال 19 دی ماه 1393 در دیدار مردم قم به مناسبت بزرگداشت  19 دی ماه بیان داشتند: «آنچه در درجه‌ اول به ‌مناسبت نوزدهم دی ماه که یک روز تاریخی و بزرگ و تعیین ‌کننده است، لازم است عرض بکنم تشکر از مردم عزیز قم است، به ‌خاطر اینکه نگذاشتند و نخواهند گذاشت که این حادثه به دست فراموشی سپرده بشود؛ چون انگیزه ‌هایی وجود دارد برای فراموش کردن و در طاق نسیان گذاشتن؛ این روزهای بزرگ و این حوادث بزرگ؛ کار می کنند و تلاش می کنند برای این که سوابق تعیین ‌کننده و عموما افتخارآمیز برای انقلاب و دوران دفاع مقدس و امثال اینها، فراموش بشود...»

همانطور که در فوق به آن اشاره شد، قیام 19 دی از اهمیت بسزایی در شکست رژیم پهلوی و پیروزی انقلاب اسلامی دارد. لذا باید این روز را ارج نهیم و مدام در گوش نسل جوان از حوادث آن روز زمرمه کنیم تا بدانند کشور و مردم عزیز ایران چه سختی هایی را به خود دیده اند تا ما الان در امنیت زندگی کنیم.

در همین خصوص با آیت الله محسن فقیهی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به گفتگو نشستیم که خواندنش خالی از لطف نیست.

مردم قم با قیام 19 دی، ولایت مداری خود را به نمایش گذاشتند

آیت الله محسن فقیهی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار قم فردا، در خصوص قیام 19 دی مردم قم اظهار داشت: در روز 19 دی ماه 56، مردم ولایت مدار و متدین قمی در پی اهانت روزنامه اطلاعات به امام خمینی (ره) به خیابانها ریخته و خشم و انزجار خود را از رژیم منحوس پهلوی به نمایش گذاشتند.

وی افزود: ایامی همچون 9 دی و قیام 19 دی مردم قم، ایام تاریخ سازی هستند که در تاریخ ماندگار شده اند تا آیندگان از آنها عبرت گرفته و آن را برای حفظ انقلاب اسلامی چراغ راه خود قرار دهند.

فقیهی ادامه داد: جرقه این قیام از آن جایی زده شد که روزنامه اطلاعات به امام خمینی (ره) که از مراجع تقلید آن زمان بودند اهانت کرده بود. لذا مراجع تقلید، علما و مدرسین در حمایت از امام راحل با تقویت روحیه انقلابی مردم و سخنرانی های کوبنده شان رژیم پلید پهلوی را آماج حملات خویش قرار دادند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان داشت: در قیام 19 دی ماه 56 که بنده از نزدیک شاهد تمام ماجرا بودم، مردم قم و طلاب با تشکیل اجتماعی بزرگ، به طرف صفائیه که منزل مراجعی همچون آیت الله نوری همدانی، آیت الله وحید خراسانی، آیت الله مکارم شیرازی و... که در آن زمان از اساتید حوزه بودند، حرکت کردند تا از آنها کسب تکلیف کنند.

وی ابراز داشت: مدرسین حوزه‌ی علمیه قم نیز در اعتراض به این توهین،‌ کلاس‌های درس خود را تعطیل کردند.از سوی دیگر بازاریان هم برای همراهی با علما و سایر مردم تصمیم گرفتند تا مغازه‌های خود در بازار را تعطیل کنند.

فقیهی یادآور شد: در همان روز ساواک و نیروهای شهربانی در میدان شهدا به دلیل خروشان شدن این راهپیمایی، به مردم حمله و تیراندازی کرده و باعث به شهادت رسیدن برخی از مردم، طلاب و مجروح شدن تعدادی از معترضین شدند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان داشت: در زمان شاه، قانونی در مجلس تصویب شده بود که بر طبق آن مراجع تقلید مسئولیت داشته و هیچ کس حق اهانت به مراجع را نداشت.

وی افزود: لذا حال که انقلاب کرده و جمهوری اسلامی تحقق پیدا کرده است، سعی کنیم با مراجع تقلید، علما و رهبری با احترام رفتار کرده و از سخنان آنها بهره کافی و وافی برده و از راهنمایی های آنها استفاده کنیم. اما متاسفانه فضای مجازی باعث شده که در جامعه امروز یک مقدار آن توجه و احترامی که باید به بزرگان شود، صورت نمی گیرد.

فقیهی با اشاره به ایام الله  19 دی گفت: ان شاءالله در روز 19 دی، مردم ولایتمدار قم به بهانه بزرگداشت سالگرد قیام  19 دی 1356 که در اعتراض به مقاله موهن روزنامه اطلاعات صورت گرفته بود به خیابان ها آمده تا بار دیگر ثابت کنند که تا جان در بدن دارند از این انقلاب دفاع خواهند کرد. 

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پایان خاطرنشان کرد: جا دارد که بزرگترها و کسانی که در آن روزها شاهد این قیام بودند، آن را تمام و کمال برای فرزندانشان تعریف کنند تا آنها بدانند که این آرامش و امنیتی که الان در جامعه وجود دارد به خاطر رشادت ها و فداکاری های مبارزان و رزمندگان انقلاب اسلامی است که جان خود را برای حفظ آن فدا کردند؛ لذا ما نیز باید دنباله رو راه آنها باشیم.

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به سایت پایگاه خبری تحلیلی شهرستان بوانات می باشد