,March 2018 18

امروز دنیا نیازمند عدل امام علی است/کشت های جایگزین و کم آب راه نجات کشاورزی بوانات

۲۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۸:۱۸
امام جمعه بوانات گفت: جهادسازندگی به فرمان امام برای دورافتاده ترین روستاها مدرسه تأسیس کرد، و دولتمردان ما مدارس روستاهای بزرگ را با افتخار تعطیل کردند.
امروز دنیا نیازمند عدل امام علی است/کشت های جایگزین و کم آب راه نجات کشاورزی بوانات

حرف رسا، حجت الاسلام علی مدد زارع امام جمعه شهرستان بوانات در خطبه های نماز ضمن تسلیت شهادت امیر مومنان امام علی(ع)، عدل امام علی(ع) را نیاز جامعه امروز دانست و اظهار داشت: بشريتي که از بي‌عدالتي رنج مي‌برد و متأسفانه ویژه‌خواری و تبعيض و زياده خواهي به ذات و ماهيت آن تبديل شده و خود را به ادعاهاي دروغيني، چون دموکراسي و حقوق بشر بزک کرده تا ماهيت فاسد و ظالمانه خود را پنهان کند.

وی افزود: نظام‌هاي فاسد سرمايه‌داري که امروز خود را با عنوان ليبرال دموکراسي معرفي مي‌کنند، آنچنان بي عدالتي را در ساختار خود نهادينه کرده‌اند که حاصل آن استثمار اکثریت جهان به دست اقلیت است. برهم زدن اين ظلم و بي‌عدالتي سازمان يافته، نيازمند الگويي ممتاز و بي‌نقص است. اين نسخه شفابخش فقط بايد در بازگشت به حضرت علي(ع) و حکومت علوي و پیاده کردن دستورات او جست‌وجو کرد.

امام جمعه بوانات در ادامه سخنان خود به سالروز تاسیس جهاد کشاورزی اشاره کرد و گفت: پس از پیروزی انقلاب با توجه به ضرورت انجام اقدامات وسیع و سریع در راستای محرومیت زدائی و افزایش تولیدات کشاورزی وتوسعه و عمران روستاها، جهاد سازندگی در ۲۷ خرداد ماه ۱۳۵۸ با فرمان حضرت امام به منظور فراهم آوردن نهضتی همه‌جانبه برای مبارزه با فقر و محرومیت بجا مانده از رژیم گذشته و توسعه و عمران روستائی به وجود آمد.

حجت الاسلام زارع خدمات جهاد سازندگی را خصوصا در روستاها بسیار ارزنده و ماندگار دانست و تصریح کرد: بحق خدمات بسیار زیادی در همان سالهای اولیه ایجاد شد، ولی متأسفانه با بی تدبیری مسؤلان وقت و با ادغام دو وزارتخانه جهاد سازندگی با کشاورزی آن هدف والا به انحراف رفت و تا بحال هم هرگز جبران نشده، چرا که فلسفه جهاد سازندگی حرکت جهادی برای رفع نواقص مناطق محروم بود، اما آنچه در دستور کار امروز جهاد کشاورزی است، یک سری کارهای محدود به امور دامپروری و کشاورزی است.

خطیب جمعه بونات در جای دیگری از خطبه های نماز جهاد سازندگی را نهادی بدور از بروکراسی اداری معرفی کرد و افزود: جهاد سازندگی تمام همتش خدمت رسانی به محرومان بود، شبیه کاری که امروز دانشجویان عزیز در اردوی جهادی انجام می دهند، جهادسازندگی به فرمان امام برای دورافتاده ترین روستاها مدرسه تأسیس کرد، و دولتمردان ما مدارس روستاهای بزرگ را با افتخار تعطیل کردند، مدارس تعطیل می شوند، هیچ اشتغالی در روستا ایجاد نمی شود، همه زمینه های مهاجرت فراهم می شود آنوقت مهمترین دغدغه دولت و خدمات دولتی این است که ما اینترنت پرسرعت به روستا برده ایم.

وی افزود: وقتی خدمات لازم به روستا نرسد، و نیازهای اولیه برطرف نشود، روستاها روزبه‏روز با كاهش جمعيت روبرو شده و روستایيان ‏انگيزه ماندن در روستاها را از دست داده و به حاشيه‏نشينى در اطراف شهرهاى بزرگ روى آورده ‏اند، امروز جمعيتى معادل ۱۱ ميليون تا ۱۶ ميليون نفر حاشيه‏ نشين در كشور داريم كه محصول همين بى ‏تدبیری و بى‏ توجهى‏ ها بوده است.

امام جمعه بوانات تعطیلی و نبود اشتغال در روستاها را مهمترین مشکل امروز کشور و اقتصاد شور دانست و تصریح کرد: وقتی انگیزه های اصلی را از مردم روستا گرفته اید اینترنت پرسرعت به چه دردی می خورد؟ اما با وضعیت موجود، جهاد کشاورزی واقعا در برخی از مناطق کشور تلاش فراوانی می کنند و ادارات شهرستانها نیز حداکثر تلاش خود را با توجه به میزان اعتباری که در اختیار دارند، انجام می دهند که در این تریبون مقدس از تلاش تمامی آنها تقدیر و تشکر می شود.

خطیب جمعه بوانات ادامه داد: همچنین این روزها بنام روز بیابان زدائی نامگذاری شده که این نامها فقط در حد یک نماد و محرک است، آنچه مهم است اقدام و عمل است که متولیان امر دست به دست هم دهند و با استفاده از نیروی لایزال بسیج در از بین بردن بیابانها و ایجاد کمربندهای سبز از پیشروی آن جلوگیری کنند.

حجت الاسلام زارع مشکل خشکسالی را مهمترین مشکل شهرستان برشمرد و گفت: یکی از مشکلات این شهرستان که اگر با چشم ظریف بین نگاه کنیم شاید بجای مشکل بشود گفت یکی از الطاف الهی است، موضوع کمبود آب و خشکسالی است، که هم مسئولین باید کمک کنند هم مردم مساعدت نمایند تا بجای مصرف بی رویه آب موجود در امور پر مصرف کشاورزی، با دو تغییر، اولا تغییر در نحوه آبرسانی از طریق کانالهای گلی و سیمانی به آبیاری تحت فشار و انتقال آب با لوله، و ثانیاً تغییر در الگوی کشت، و کاشت اقلام بسیار کم مصرف مثل گل محمدی، زعفران، زرشک مشکلات پیش رو را حل کنیم.

نظر شما


آخرین ها