,July 2017 25

امروز دنیا نیازمند عدل امام علی است/کشت های جایگزین و کم آب راه نجات کشاورزی بوانات

۲۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۸:۱۸
امام جمعه بوانات گفت: جهادسازندگی به فرمان امام برای دورافتاده ترین روستاها مدرسه تأسیس کرد، و دولتمردان ما مدارس روستاهای بزرگ را با افتخار تعطیل کردند.
امروز دنیا نیازمند عدل امام علی است/کشت های جایگزین و کم آب راه نجات کشاورزی بوانات

حرف رسا، حجت الاسلام علی مدد زارع امام جمعه شهرستان بوانات در خطبه های نماز ضمن تسلیت شهادت امیر مومنان امام علی(ع)، عدل امام علی(ع) را نیاز جامعه امروز دانست و اظهار داشت: بشريتي که از بي‌عدالتي رنج مي‌برد و متأسفانه ویژه‌خواری و تبعيض و زياده خواهي به ذات و ماهيت آن تبديل شده و خود را به ادعاهاي دروغيني، چون دموکراسي و حقوق بشر بزک کرده تا ماهيت فاسد و ظالمانه خود را پنهان کند.

وی افزود: نظام‌هاي فاسد سرمايه‌داري که امروز خود را با عنوان ليبرال دموکراسي معرفي مي‌کنند، آنچنان بي عدالتي را در ساختار خود نهادينه کرده‌اند که حاصل آن استثمار اکثریت جهان به دست اقلیت است. برهم زدن اين ظلم و بي‌عدالتي سازمان يافته، نيازمند الگويي ممتاز و بي‌نقص است. اين نسخه شفابخش فقط بايد در بازگشت به حضرت علي(ع) و حکومت علوي و پیاده کردن دستورات او جست‌وجو کرد.

امام جمعه بوانات در ادامه سخنان خود به سالروز تاسیس جهاد کشاورزی اشاره کرد و گفت: پس از پیروزی انقلاب با توجه به ضرورت انجام اقدامات وسیع و سریع در راستای محرومیت زدائی و افزایش تولیدات کشاورزی وتوسعه و عمران روستاها، جهاد سازندگی در ۲۷ خرداد ماه ۱۳۵۸ با فرمان حضرت امام به منظور فراهم آوردن نهضتی همه‌جانبه برای مبارزه با فقر و محرومیت بجا مانده از رژیم گذشته و توسعه و عمران روستائی به وجود آمد.

حجت الاسلام زارع خدمات جهاد سازندگی را خصوصا در روستاها بسیار ارزنده و ماندگار دانست و تصریح کرد: بحق خدمات بسیار زیادی در همان سالهای اولیه ایجاد شد، ولی متأسفانه با بی تدبیری مسؤلان وقت و با ادغام دو وزارتخانه جهاد سازندگی با کشاورزی آن هدف والا به انحراف رفت و تا بحال هم هرگز جبران نشده، چرا که فلسفه جهاد سازندگی حرکت جهادی برای رفع نواقص مناطق محروم بود، اما آنچه در دستور کار امروز جهاد کشاورزی است، یک سری کارهای محدود به امور دامپروری و کشاورزی است.

خطیب جمعه بونات در جای دیگری از خطبه های نماز جهاد سازندگی را نهادی بدور از بروکراسی اداری معرفی کرد و افزود: جهاد سازندگی تمام همتش خدمت رسانی به محرومان بود، شبیه کاری که امروز دانشجویان عزیز در اردوی جهادی انجام می دهند، جهادسازندگی به فرمان امام برای دورافتاده ترین روستاها مدرسه تأسیس کرد، و دولتمردان ما مدارس روستاهای بزرگ را با افتخار تعطیل کردند، مدارس تعطیل می شوند، هیچ اشتغالی در روستا ایجاد نمی شود، همه زمینه های مهاجرت فراهم می شود آنوقت مهمترین دغدغه دولت و خدمات دولتی این است که ما اینترنت پرسرعت به روستا برده ایم.

وی افزود: وقتی خدمات لازم به روستا نرسد، و نیازهای اولیه برطرف نشود، روستاها روزبه‏روز با كاهش جمعيت روبرو شده و روستایيان ‏انگيزه ماندن در روستاها را از دست داده و به حاشيه‏نشينى در اطراف شهرهاى بزرگ روى آورده ‏اند، امروز جمعيتى معادل ۱۱ ميليون تا ۱۶ ميليون نفر حاشيه‏ نشين در كشور داريم كه محصول همين بى ‏تدبیری و بى‏ توجهى‏ ها بوده است.

امام جمعه بوانات تعطیلی و نبود اشتغال در روستاها را مهمترین مشکل امروز کشور و اقتصاد شور دانست و تصریح کرد: وقتی انگیزه های اصلی را از مردم روستا گرفته اید اینترنت پرسرعت به چه دردی می خورد؟ اما با وضعیت موجود، جهاد کشاورزی واقعا در برخی از مناطق کشور تلاش فراوانی می کنند و ادارات شهرستانها نیز حداکثر تلاش خود را با توجه به میزان اعتباری که در اختیار دارند، انجام می دهند که در این تریبون مقدس از تلاش تمامی آنها تقدیر و تشکر می شود.

خطیب جمعه بوانات ادامه داد: همچنین این روزها بنام روز بیابان زدائی نامگذاری شده که این نامها فقط در حد یک نماد و محرک است، آنچه مهم است اقدام و عمل است که متولیان امر دست به دست هم دهند و با استفاده از نیروی لایزال بسیج در از بین بردن بیابانها و ایجاد کمربندهای سبز از پیشروی آن جلوگیری کنند.

حجت الاسلام زارع مشکل خشکسالی را مهمترین مشکل شهرستان برشمرد و گفت: یکی از مشکلات این شهرستان که اگر با چشم ظریف بین نگاه کنیم شاید بجای مشکل بشود گفت یکی از الطاف الهی است، موضوع کمبود آب و خشکسالی است، که هم مسئولین باید کمک کنند هم مردم مساعدت نمایند تا بجای مصرف بی رویه آب موجود در امور پر مصرف کشاورزی، با دو تغییر، اولا تغییر در نحوه آبرسانی از طریق کانالهای گلی و سیمانی به آبیاری تحت فشار و انتقال آب با لوله، و ثانیاً تغییر در الگوی کشت، و کاشت اقلام بسیار کم مصرف مثل گل محمدی، زعفران، زرشک مشکلات پیش رو را حل کنیم.

ناشناس
۱۳۹۶/۳/۲۶ ۲۲:۲۴
جوبها راکردندسیمانی، قنات شد...حالا ابها شد تو چاه ... حالا ابها شدتو لوله ... وقتی 6 سالن ورزشی بدون استفاده در سوریان می سازند .... و. ... واحد گلخانه ... جلو کارا رو می گیرند
همشهری
۱۳۹۶/۳/۲۶ ۲۲:۴۹
امام جمعه محترم: لطفا در نمازجمعه عدالت را رعایت کنید. در متن درباره شهدا این نکته توجه کنید که سوریان وجیان با هم شهر بوانات حساب می شود اگر برای سوریان اسم شهر می آورید برای جیان هم بیاورید. (متن درباره شهید توسط دفترامام جمعه تهیه و قرائت میشود.و همچنین هر متن یا اطلاعیه ای که قرائت میشود توسط دفتر باید تایید شود...اینو گفتم چون میدونم الان می نویسید که به امام جمعه چه به مجری هست)
همهشری
۱۳۹۶/۳/۲۷ ۱۷:۴۶
ناشناس عزیز، اولا که سوریان مرکز شهرستان هست و باید این امکانات رو داشته باشه تا همه بتونن استفاده کنن دوما سالن های ورزشی بلا استفاده نیست عزیز. شما اول برو ببین بعد نظر بده قربان.
همراه
۱۳۹۶/۳/۲۷ ۱۷:۴۹
همشهری عزیز، من نیز به این مساله اعتراض کردم و گفتند بنیاد شهید بیوگرافی شهدا رو میاره بعدش هم اکثرا هم درست خونده شده مگه یکی دو مورد یه وقت اسم شهر رو نیارن.به ان چیزا بوایم گیر بدیم تو شهرستان واویلا شده. بی خیال رفیق.. نا عدالتی زیاد شده در این خصوص مثل تاتلار شب کوک که مرغداری بوده شده تالار... اگر شخص دیگه ای بود و یا از سوریان بود ، می شد.؟/
ناشناس
۱۳۹۶/۳/۲۷ ۲۲:۱۰
مرکزشهرستان یعنی مثل مردوشت 250 هزارجمیت نه 8 هزار سوریان... خودتون اعتراف می کنیدسالهای سالم درشون بازنمیشه
همراه
۱۳۹۶/۳/۲۸ ۱۰:۰۰
درسته ... اگر این تبعیض ها نبود شاید مرکز شهرستان یعنی سوریان جمعیتش بیش از این بود اما با این تبعیض ها مردم مهاجرت رو ترجیح میدن رفیق. بازم 8 هزار بهتر از 3 هزار هست ه.!!!
مثل آباد
۱۳۹۶/۳/۲۸ ۲۳:۵۱
یه بار یه جوجه تیغی اومد دم خونه مار و خواهش کرد که مار اونو تو خونش راه بده مار گفت آخه خونه من تنگ و کوچک هست اما جوجه تیغی از اصرارش دست برنداشت مار قبول کرد چند روزی مار با نجابت تمام جوجه تیغی رو تحمل کرد یه روز دیگه از این مهمون خسته شد بهش گفت نمیخوای بری از خونه من بیرون؟ جوجه تیغی گفت من جایم خوبه اگه جای تو بده برو برای خودت خونه تهیه کن حالا جریان سوریان همینه سال 1342 شهرداری سوریان تاسیس شده شهدایی که بنام شهر سوریان ازشون نام برده میشه زمانی که شهید شدند مربوط به شهر شهیدپرور سوریان بودند و در کنار این شهر با قدمت بیش از نیم قرن روستایی بود بنام جیان که ...
ناشناس
۱۳۹۶/۳/۲۹ ۹:۳۷
اگر ناعدالتی در بوانات فقط کلمه شهر است بگذار تا ابد بماند اما نا عدالتی نداشتن امکانات رفاهی وبهداشتی است بیکاری جوانان است عدم ازدواج عدم تولید عدم کارخانه و در یک کلام عدم امکانات رفاهی ومعیشتی است نه اختلافات کلمه ای هزار ساله جیان و سوریان ومزایجان وسرچهان تا کی این همه عقب ماندگی واختلاف وشایع پراکنی برادر... این را بفهمیم.!!! بهتر است مرکز شهرستان چه گلی به سرش زده شده که به توابع ان رسیدگی شود واقعا از همه چی عقب ماندیم وبزرگترین دلیل ان عدم اتحاد ویکرنگی است دست بردارین.....
ناشناس
۱۳۹۶/۳/۲۹ ۱۲:۴۱
همین 3 هزار تا هم به بوده ما هست. اون موقع خودتون هستید و خودتون .... حالا 8000 هزارتا 8 تا سالن می خواد.؟؟ شما بی عدل و امیدخدا همین رو هم از دست می دید ... و اونهایی که مهاجرت کردند
ناشناس
۱۳۹۶/۳/۳۰ ۹:۲۳
نه گلی به سر جیان زده شده نه به سر سوریان امکانات کم ولی اختلافات زیاد واین وسط سوء استفاده کن هم زیاد یا از این اختلاف باید دست برداریم یا به این روش اگه ادامه بدهیم نابودی بیش از پیش در انتظار است حالا خود دانی همشهری کوتاه فکر و بدبین و .....
ناشناس
۱۳۹۶/۳/۳۱ ۹:۳۱
با این دید خوبه بوانات همینجوری هم هست باید بدتر از این بشه با این فرهنگ و روش فکر کردن....
همشهری
۱۳۹۶/۳/۳۱ ۱۳:۴۴
ناشناس عزیزم، شما داری به این اختلافات دامن میزنی بعد به ما میگی کوته فکر!!! من اگر بدبین هستم پس شما چی هستی.؟؟
نظر شما


آخرین ها