,April 2018 26

طبل زدن، عزاداری یا مردم آزاری/فلسفه طبل زدن در عزاداری ها

۲۸ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۳:۱۸
طبل زدن در عزاداری های محرم و دیگر عزاداری ها علاوه بر آزار دادن مردم، ریخت پول به جیب کشورهایی همچون چین است.
طبل زدن، عزاداری یا مردم آزاری/فلسفه طبل زدن در عزاداری ها

حرف رسا، با آمدن ماه محرم و عزای سید و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین(ع) دسته جات عزاداری با حضور جوانان و با تجربه ها شور و حال خاصی در جامعه کشورمان بر پا می شود اما چیزی که بیشتر در دسته جات عزاداری دیده می شود و به چشم می خورد حضور طبل هایی بزرگ و کوچک است که گاها از نفرات عزادار نیز بیشتر هستند.

 بوجود آوردن صداهایی ناهنجار با طبل و سنج که گاها بسیاری از مردم را از اینگونه عزاداری ها بیزار می کند و کمتر عزاداری ها رنگ و بوی خدایی دارد علاوه بر اینها خرید طبل های بزرگ و کوچک سرازیر کردن پول به جیب کشورهایی همچون چین و ترکیه و خروج ارز از کشور است.

 شاید موضوع و فلسفه طبل ها این است که کشورهای بیگانه از مراسمات ما و از احساسات مذهبی ما سوء استفاده می کنند و عزاداری های ما را به سمت و سویی که نفعی برای خودشان داشته باشد می برند.

در هیچ یک از روایات و احادیث معتبر دینی از ائمه وجود طبل در دسته جات عزاداری سفارش نشده و برعکس بر احترام به حقوق دیگران بسیار سفارش شده است.

از ترافیکی که دسته های عزادری درست میکنن و گاها باعث برهم زدن نظم جامعه می شوند و گاهی از خدمات رسانی مثل اورژانس و آتش نشانی نیز جلوگیری می شود که بگذریم می رسیم به طبل و سنجی که تو دسته های عزاداری ازاون استفاده می کنند و طبل هم چه طبلی !!

طبل های بزرگ و گران قیمتی که با هر ضربه اش انگار یک نارنجک دستی منفجر میشه. طبل هایی که وقت و بی وقت شیشه های مردم رو به لرزه در میاره، باعث ترس و آسیب به پیر مرد و پیرزن و بچه و زن باردار میشوند، برای اینکه صدای این طبل رو بهتر متوجه بشین فقط کافیه چند دقیقه موقع ضربه زدن بهش کنارش بایستید.

این طبل ها هر فلسفه ای داره داشته باشه ولی استفاده از اون یه چیز غیر عقلانی هست که باعث آلودگی صوتی و بر هم زدن نظم و آرامش افراد جامعه میشود و گاهی خود خانواده هایی که این طبل ها را  برای فرزندان خود می خرند نیز از صدای این طبل ها بیزار هستند اما تسلیم خواسته عاطفی فرزندان خود می شوند.

چه لزومی داره که یه طبل رو بر داریم و جوری بهش ضربه بزنیم که شیشه های خونه مردم بریزه پایین ؟مردم شاید تو خونه مریض داشته باشند و خدای نا کرده حق الناس هم گردن ما باشد. چه لزومی داره که سر و صدا راه بندازیم؟ که دسته عزاداری اومده ؟دسته بدون سر و صدا و طبل نمیتونه عزاداری کنه ؟

 

نمیدونم شماهم با من موافق هستین که طبل و سنج تو دسته های عزاداری یه چیز بی معنایی هست که باعث بر هم زدن آرامش افراد جامعه میشه؟

سارا
۱۳۹۶/۶/۲۹ ۱۶:۰۷
سلام. صداتون رو از رادیو میشنویم آقای عاشوریان و بسیار خرسندیم از اینکه شما خبرنگار آگاه و فعال بوانات هستید. سپاسگزارم
همراه
۱۳۹۶/۶/۲۹ ۲۲:۰۳
احسنت رسا جان.. حرف دل ما رو هم زدین... من نمیدونم اگر یه دونه طبل باشه نمیشه عزاداری کرد.؟؟؟ یا قبول نمیشه.؟؟
ناشناس
۱۳۹۶/۷/۲ ۹:۲۱
متاسفانه تعداد طبل ها بیشتر از تعدادنفرات عزا دار شده وعزاداریهای قدیمی وسینه زنی ها بهتر ومورد پسند عامه مردم بود حالا که هرکی هرکی شده وصداهای نا به هنجار طبل ها ازار دهنده شده تجدید نظری شود لطفا
سید
۱۳۹۶/۷/۸ ۲۲:۲۴
سلام جالب است بدانید که لشکریان عمر سعد در صحرای کربلا برای اینکه موعظه های امام حسین (ع) به گوش کوفیان نرسد طبل می زدند و هلهله می کردند.... این کسانی که طبل و سنج می زنند باید به عقل خود مراجعه کنند که کارشان بر اساس کدام آیه یا روایت است ؟ آیا حدیثی ، روایتی داریم که سفارش کرده باشند طبل بزنید یا طبل زدن ثواب دارد؟ حتی زنجیر زدن هم در آداب عزاداری ائمّه اطهار نیامده و ریشه در عزاداری های مسیحیان دارد مسیحیان برای مصائب حضرت عیسی زنجیرهایی را به دست و پای خود می بستند و خود را با زنجیر می زدند تا بدنشان به یاد حضرت مسیح خون آلود شود و این رسم توسط افراد نا آگاه به عزاداری امام حسین (ع) راه یافته است . آنچه از ائمه علیهم السلام در خصوص عزاداری آمده سینه زنی و ذکر مصیبت است نه رنجیر زنی و سنج و طبل زدن !!!
همراه
۱۳۹۶/۷/۸ ۲۳:۰۴
احسنت سید جان... جانا سخن از دل ما می گویی.ممنون رسا جان
سید
۱۳۹۶/۷/۹ ۱۶:۵۹
ای کاش طبلهای هیآت لااقل تولید داخل کشور بود تا حداقل برای چند نفر از هموطنان اشتغال ایجاد می شد متاسفانه تولید بیگانگان است و خریدن اینها آب به آسیاب بیگانگان ریختن .مسئولین محترم هیئتها باید نسبت به این مسئله آگاهانه تر عمل کنند علامتهایی که برخی از هیئتها با خود حمل می کنند پر است از نمادهای شیطان پرستی و مسیحیت و بودائی اینها را باید برای مردم تبیین نمود اما در عزاداریها به این مسائل پرداخته نمی شود.
کریم
۱۳۹۶/۱۱/۱۷ ۰:۲۲
عزاداری کلا توی خیابان و ملا عام مردم آزاریه چه با طبل چ بی طبل. عزاداری خوب فقط توی حسنیه و مساجد. بقیش کلا خودنمایی و مردم آزاریه
نظر شما


آخرین ها