,February 2018 23

اتحاد ایران، ترکیه و عراق حاصل تهدیدات مشترک/ همکاری بلند مدت در انتظار کشورهای منطقه

۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۱:۱۱
بوجود آمدن اتحاد منطقه ای قطعاً در اثر تهدیدات مشترکی هم چون گروه های تکفیری، تروریسم و خطر جدایی طلبی است که اینها حاصل توئطه اسرائیل و آمریکا در منطقه بوده است.
اتحاد ایران، ترکیه و عراق حاصل تهدیدات مشترک/ همکاری بلند مدت در انتظار کشورهای منطقه

به گزارش حرف رسا از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  به نقل از «تیتریک»، روز گذشته( دوشنبه) رئیس ستاد ارتش ترکیه در راس یک هیات نظامی نظامی وارد تهران شد، این سفر در ادامه بازدید سرلشگر باقری از آنکارا در هفته پیش صورت گرفت و این همکاری ها با ورود اردوغان به تهران در هفته آینده تکمیل خواهد شد.

از سوی دیگر به دنبال اوج گرفتن تنش اقلیم کردستان، همکاری و رفت آمد های گسترده ای بین تهران و بغداد بوجود آمد که برگزاری رزمایش نظامی مشترک در ایران طی روزهای اخیر نمونه بارز آن است.

طی پنج سال اخیر و با شکل گیری توطئه تروریسم تکفیری در منطقه و ضرورت مقابله و برخورد با آن ائتلاف و ارتباط استراتژیکی بین کشورهای منطقه هم چون ایران، عراق، ترکیه و سوریه بوجود آمد که امروز و با بروز تنش های منطقه ای چون جدایی طلبی این ارتباط وارد مرحله تازه ای شد.

بدون تردید اتفاقات سال های اخیر منطقه خسارت ها و مشکلات بسیار جبران ناپذیر و سنگینی برای مردم و دولت ها داشته و به هیچ عنوان نباید عاملان اصلی و آمران بین المللی آن را فراموش و رها کرد، اما یکی از نتایج مفید و بسیار ارزشمند به دست آمده از آن که در غیر این صورت بعید بودن ایجاد شود، ایجاد یک ائتلاف و همکاری گسترده بین همسایگان و کشورهای منطقه برای حل تهدیدات مشترک است.

باید اشاره کرد که بوجود آمدن این اتحاد منطقه ای قطعاً در اثر تهدیدات مشترکی هم چون گروه های تکفیری و خطر جدایی طلبی است که اینها حاصل توطئه اسرائیل و آمریکا در منطقه بوده است.

همان طور که از قرائن مشخص است بحران تروریسم تکفیری با مشارکت گسترده نیروهای نظامی ایران، عراق، سوریه، روسیه و ترکیه رو به پایان است و تا ماه های آینده منطقه از وجود آنها امن خواهد شد و از سوی دیگر مسائلی هم چون جدایی طلبی کردستان نیز با توجه به جبهه فراگیری که مقابل آن شکل گرفته بسیار بعید است نتیجه ای داشته باشد.

البته این همکاری ها فقط محدود به مسائل سیاسی امنیتی نیست و موضوعاتی هم چون بحران مهاجرت، آب، ترانزیت، مراودات اقتصادی، انرژی و ... نیز از جمله زمینه های همکاری سطح بالای منطقه ای باید باشد.

بر این اساس می توان نتیجه گرفت که اتحاد بوجود آمده توانسته تاکنون بر مشکلات فائق آید و اهداف خود را تامین کند، اما این تازه اول راه است، منطقه غرب آسیا با وجود تهدیداتی هم چون اسرائیل و آمریکا آبستن ایجاد بحران های تازه ای هم چون اتفاقات سال های اخیر می باشد و این امر ضرورت ادامه این را دو چندان می کند.

پس از حل معضل تروریسم تکفیری و جدایی طلبی برای کشورهای منطقه غرب آسیا نوبت رژیم صهیونیستی و گره گشایی از منطقه اشتغال شده فلسطین است و بدون شک این سطح از همکاری منطقه ای می تواند محور مقاومت را تقویت کرده و به سوی نابودی اسرائیل به عنوان محور شرارت در منطقه برود.

 

نظر شما


آخرین ها