,February 2018 23

تنفر جامعه از آقازاده‌ها و خانم‌زاده‌ها

۱۶ مهر ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۴:۳۴
اوج گرفتن زندگی اشرافی، علت باورپذیری قوی جامعه درباره شایعات مربوط به آقازاده‌ها و خانم زاده‌ها است. یعنی مردم اشرافیت را در زندگی شخصیت‎های سیاسی مطرح می بینند و شایعات مربوط به فرزندان آنها را باور می کنند.
تنفر جامعه از آقازاده‌ها و خانم‌زاده‌ها

به گزارش حرف رسا، ابراهیم فیاض در خبرآنلاین نوشت؛

اوج گرفتن زندگی اشرافی، علت باورپذیری قوی جامعه درباره شایعات مربوط به آقازاده‌ها و خانم زاده‌ها است. یعنی مردم اشرافیت را در زندگی شخصیت‎های سیاسی مطرح می بینند و شایعات مربوط به فرزندان آنها را باور می کنند. 
 
در این یادداشت آمده است؛ وقتی فاصله طبقاتی در جامعه زیاد می شود، متاسفانه خود آقایان نیز به این مسئله دامن می زنند و حتی این موضوع درباره نوه ها و نتیجه هایشان هم به شکل وحشتناکی ادامه می یابد. برای همین است که برخی از آقازاده‎ها نسب خود را مخفی می کنند، چون می بینند جامعه از آنها متنفر است. البته اغلب آنها از رانت نسب خانوادگی شان استفاده کرده و می‎کنند و جایی نمانده که از این رانت استفاده نکرده باشند! اما چون مردم از آنها تنفر دارند و معتقدند که "مفت خورند" و با "پارتی‌بازی" رشد می کنند، می خواهند این نسب را مخفی کنند!
 
شاید گفته شود این تصورات اشتباهی است که مردم از فرزندان شخصیت های مشهور سیاسی دارند. کما اینکه همین مسائل درباره شاه نیز مطرح می شد و بسیاری از آن بافته ذهن مردم بود؛ مثلا می گفتند دستشویی آنها از طلاست اما بعد از انقلاب رفتند دیدند چنین نبود!
 
اما متأسفانه یک قشر اشرافی در میان رجال سیاسی آن بالا درست شده و اصولگرا و اصلاح طلب هم ندارد، همین طور هم جلو می روند. پیش بینی من این است که در مقابل این مسئله شاهد ظهور و بروز عدالت خواهان در انتخابات مجلس یازدهم سال 98 خواهیم بود. قشر متوسط تحصلکرده خیلی زیاد شده‌اند و هیچ راهی به حکومت ندارند.
 
هرچقدر طبقه متوسط تحصیلکرده قوی تر شود، آن نگاه منفی به موضوعات مربوط به آقازادگی و خانم زادگی بیشتر می شود. برای همین خبرهای خوشگذرانی قشرهای بالا مطرح می شود و به طور گسترده در جامعه بازتاب پیدا می کند. در مجموع مباحث مربوط به آقازادگی در جامعه، پاشنه آشیل شخصیت های سیاسی مطرح است و این روند تقویت خواهد شد.  
 
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران
ه
۱۳۹۶/۷/۱۸ ۹:۱۷
باعث تاسف است که اشرافی گری بخصوص در میان خانواده های مسئولان و مدیران رده میانی کشور خیلی زیاد شده است. بدنه اصلی و بالای دولت پاک است ولی متاسفانه چند رده پایین تر که زیاد تو چشم هم نمیان خیلی اشرافی گری و مال اندوزی شبهه برانگیز رواج دارد. مخصوص جناح خاصی هم نیست. اینها مردم را بدبین میکند. باید جلوی ان را گرفت. در بخش غیر دولتی هم عده ای ثروتمند با رفتارها و تظاهر های غیر معمول ثروت و مال خود را به رخ فقرا میکشند و باعث خشم و نا امیدی در قشر جوان فقیر میشوند. ورزشکاران و هنرمندانی که الگوی خیلی از نوجوانان میشوند هم با زندگی اشرافی و خانه و ماشین چندین ملیاردی ثروت خود را به رخ میکشند. مردم برای عدالت و برابری انقلاب کردند ولی متاسفانه بدتر از قبل شده و این پیام خوبی برای جامعه نخواهد داشت .
ناشناس
۱۳۹۶/۷/۱۹ ۹:۴۱
ادم به چه کسی میتواند اعتماد کند واقعا رسم امانتداری این است امانتداری زمان علی (ع) ومالک اشتر چی شد الگو چی شد
ناشناس
۱۳۹۶/۷/۲۱ ۷:۲۲
اشرافی گری ورابطه وقوم. وخویشی وژن خوب
نظر شما


آخرین ها