,March 2018 19

مردم مراقب روغن های زیتون قاچاق باشند/سرخ کردنی ها پر خطر ترین مواد غذایی

۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۰:۵۳
کارشناس غذا و دارو شبکه بهداشت و درمان بوانات گفت: باید در مصارف و طبخ غذاهای روزانه سعی کنیم کمتر از سرخ کردنی ها استفاده کنیم.
مردم مراقب روغن های زیتون قاچاق باشند/سرخ کردنی ها پر خطر ترین مواد غذایی

به گزارش حرف رسا، به همت واحد غذا و دارو شبکه بهداشت و درمان شهرستان بوانات کارگاه آموزشی در خصوص روغن های خوراکی و راهکارهای کاهش مصرف چربی و روغن ها در شبکه بهداشت و درمان بوانات برگزار شد.

رضا زارع کارشناس غذا و داروی شبکه بهداشت بوانات در این کارگاه بر کاهش مصرف چربی و روغن ها در برنامه غذایی روزانه  تاکید کرد و گفت: در تهیه و طبخ مواد غذایی با روغن به جای استفاد از روش پرخطر سرخ کردن، بهتر است از روش های آب پز، تنوری، بخار پز و کبابی استفاده نموده و یا در صورت تمایل به پخت ماده غذایی با روغن، به تفت دادن کوتاه مدت با مقادیر اندک روغن اکتفا گردد.

وی افزود: شرط لازم برای سرخ کردن مواد غذایی، استفاده از روغن های مخصوص سرخ کردنی است. زارع در ادامه به استفاده زا روغنهای گیاهی در مصارف روزانه اشاره کرد و گفت: روغن زیتون فرابکر و بکر از نمونه های خوب و سلامت بخش روغن و حاوی مقادیر فراوان اسید اولئیک می باشد که مصرف متعادل آن با پایین آوردن سطح کلسترول خون، برای سلامت قلب و عروق بسیار مناسب می باشد.

این کارشناس غذا و دارو در مورد قاچاق روغن خوراکی زیتون نیز سخن گفت و هشدار داد: هنگام خرید به کلمه( pomace) دقت کنند زیرا روغن های تهیه شده از تفاله زیتون غیر قابل مصرف می باشند و مورد تایید وزارت بهداشت نیستند.

زارع در ارتباط با خرید روغن های وارداتی تاکید کرد که در هنگام خرید به این امر توجه داشته باشند که محصول مورد نظر باید دارای برچسب اصالت باشد.

 کارشناس غذا و دارو شبکه بهداشت در ادامه سخنان خود مطالبی را در مورد معرفی انواع روغن های خوراکی، منابع تولید روغن ها، تکنولوژی تولید روغن، استخراج و تصفیه روغن ارائه و تصریح کرد: روغن های جامد را از رژیم غذایی خود حذف نموده و به جای آن از انواع روغن های مایع با مقادیر فراوان اسیدهای چرب غیر اشباع نظیر روغن کلزا، آفتابگردان، ذرت، زیتون و کنجد استفاده نمایید.

خبرنگار افتخاری حرف رسا: سرکار خانم کاظمی

ناشناس
۱۳۹۶/۸/۲۵ ۸:۱۰
مردم مراقب چی باشند که برای سلامتی خانواده ها ضرر نداشته باشد ودارای ضمانت اجرایی باشد همه فقط شعار میدن در عمل رسیدگی نمی شود واز این بابت خیلی ضرر کردیم وهزینه های انچنانی پرداخت کردیم وسلامت افراد هم در خطر است رسیدگی شود کوتاهی نکنیم
نظر شما


آخرین ها