,March 2018 18

طلای سرخ یکی از بهترین کشت های جایگزین در سالهای کم آبی بوانات

۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۰:۰۳:۵۲
کشت زعفران بدلیل نیاز کم به آب و درامد زایی بالا یکی از بهترین کشت ها برای کشاورزان بوانات است.
طلای سرخ یکی از بهترین کشت های جایگزین در سالهای کم آبی بوانات

به گزارش حرف رسا، شهرستان بوانات از شهرستانهای شمال شرقی استان فارس با آب و هوای نیمه کوهستانی یکی از قطب های تولیدات باغی میوه های سردسیری و خصوصا انگور، گردو، بادام، آلو، سیب، زردالو و ... می باشد که این تولیدات کشاورزی طی سالیان گذشته با بروز خشکسالی دچار افت شده و بسیاری از باغات بوانات خشکیده اند.

وجود بیش از 520 دهنه قنات در شهرستان بوانات (یعنی یک چهارم کل قنوات فارس) نشان از قدمت روشهای استحصال آب و کشاورزی بودن این شهرستان خوش آب و هوا از دیر باز می باشد اما متاسفانه طی یک دهه گذشته با بروز پدیده خشکسالی و واگذاری بی حساب چاه های عمیق آب مجاز و غیر مجاز نزدیک به 70 درصد قنوات این شهرستان یا از آب افتاده اند یا بطور کلی خشکیده اند.

با بروز کم آب شدن قنوات بوانات بسیاری از باغات انگور و گردوی این شهرستان خشک شده اند و کشاورزان نیز عملا بیکار و بدون درامد شده اند و به سمت شهرهای دیگر و حتی استان یزد مهاجرت کرده اند.

اما اکنون که وضعیت چنین است چه باید کرد.؟ آیا باید کشاورز را به حال خود رها کرد تا آواره شهرها شده تا علاوه بر مشکلات شخصی با شغل های کاذب مشکلاتی نیز برای شهرهای دیگر بوجود اورند.؟ آیا باید دست روی دست گذاشت و زمینهای کشاورزی را رها رد.؟

بدون شک رفتن به سمت کشت های جایگزین که نیاز کمتری به آب دارند می تواند راهی برای برون رفت از این بحران و در پی آن ضمن درامد دار شدن کشاورزان علاوه بر تولید به رونق اقتصادی و اشتغال نیز کمک کنیم.

زعفران یکی از کشت های بسیار مفید و کم آب می باشد که در شهرستان بوانات نیز بدلیل آب و هوای خنک و مساعد زعفرانی با کیفیت بالا تولید می شود.

زعفران در تمام طول سال مانند زمین بایر است و در فصل پاییز تازه سبز شده و با یک یا دو نوبت اب دهی گلدهی می کند و دیگر نیازی به آب ندارد.

کشاورزان بواناتی در هر هکتار اراضی زیر کشت گندم خود می توانند 4 الی 4.5 تن گندم تولید کنند که با احتساب خرید تضمینی هر کیلو 13 هزار ریال می شود در هر هکتار 58 میلیون ریال درامد که باید هزینه های کاشت، داشت و برداشت را نیز از آن کم کنیم.

اما با کشت زعفران ضمن صرفه جویی در مصرف آب کشاورز می تواند 4 کیلوگرم زعفران خشک از هز هکتار برداشت نماید که با احتساب قیمت هر کیلو 50 میلیون ریال می توان به درامد چهار برابری کشت گندم یعنی 200 میلیون ریال برسیم، حتی اگر میزان برداشت ما افت داشته باشد و در هر هکتار 3 کیلوگرم هم برداشت کنیم درامد هر هکتار از اراضی ما به 150 میلیون ریال می رسد.

جهاد کشاورزی نیز در بحث تغییر الگوی کشت و کشت های جایگزین از کشاورزان حمایت می کند. 

علی
۱۳۹۶/۹/۲۳ ۰:۱۶
زنده باد حرف رسا، واقعا به نکته بسیار خوبی اشاره کردید. ممنون
نظر شما


آخرین ها