,March 2018 19

لاریجانی: مشکلات کشور با شعار و سروصدا قابل حل نیست/جامعه‌ای که اساس آن بر پایه عفاف باشد، سوءظن در آن از بین می‌رود

۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۱:۳۲
علی لاریجانی گفت: کسانی که فکر می‌کنند مشکلات کشور را می‌توانند با پاسخ یک خطی حل کنند دچار خودفریبی هستند. باید چالش‌های متنوع در کنار توفیقات در کشور را مورد بررسی قرار داد، این موضوع به دقت نظر، نگاه علمی و آرامش در کشور نیاز دارد.
لاریجانی: مشکلات کشور با شعار و سروصدا قابل حل نیست/جامعه‌ای که اساس آن بر پایه عفاف باشد، سوءظن در آن از بین می‌رود

به گزارش حرف رسا به نقل از خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری ها، علی لاریجانی در دیدار با همسران نمایندگان به مناسبت ولادت حضرت فاطمه(س)،‌ گفت: گاهی در شرایط امروز ایران دریدگی می‌بینیم، این دریدگی حسن نیست بلکه قبح جامعه است.

وی افزود: در سنت اسلامی رعایت آداب ظاهری با احترام به دیگران گره خورده است. نباید تحت هیچ شرایطی آبروی یک نفر را ریخت و به او ظلم کرد. در حدیث قدسی آمده است اگر کسی آبروی مومن را بریزد خداوند فرموده که خود را برای جنگ با او آماده کند، لذا انسان برای آموختن درس انسانیت باید در دل خود نسبت به دیگران باوفا باشد. این موضوع منوط به دوری از بخل و حسد و کار کردن انسان بر روی خود است.

اهم صحبت های او از این قرار است:

* عدالت به معنای اجرای قانون داناست؛ یکی از ویژگی‌های تحقق عدالت، اجرای قانون است به طوریکه در حکومت اجرای قانون افضل بر امور دیگر است.

* اصول متعدد قانون اساسی درباره مجلس نشان می‌دهد که تنقیح‌کنندگان قانون در صدر انقلاب جایگاه والایی برای مجلس قرار دادند تا بتوانند از حقوق ملت در مقابل قوه مجریه و سایر بخش‌ها دفاع کنند.

* یک نماینده می‌تواند در همه امور کشور اظهارنظر کرده و قانون وضع کند. از طرف دیگر در مسئولیت‌های مختلف افراد می‌توانند جانشینی برای خود و یا معاونی گمارند اما چنین امکانی برای نماینده مجلس وجود ندارد. نماینده نمی‌تواند کسی را جانشین خود کند و کارهایش را به افراد دیگر تفویض نماید.

*: مردم نماینده را انتخاب کردند به همین دلیل او حق ندارد کارهایش را به کس دیگری واگذار کند و یا جانشینی در جلسات بفرستد. این نشان از اهمیتی است که نظام جمهوری اسلامی ایران برای منتخبان مردم قائل شده است که اجازه ندارند اختیاراتی که مردم به آنها داده‌اند را به دیگران تفویض کنند.

*گاهی خرده می‌گیرند که چرا وقت نمایندگان باید برای سر زدن به مناطق مختلف صرف شود که اگر احزاب وجود داشته باشد دیگر لازم نیست نمایندگان به این مناطق روند. این حرف صحیحی نیست چون با این امکان مردم می‌توانند با نمایندگان رودررو صحبت کرده و مشکلات‌شان را بیان کنند.

* برخی از چالش‌های کشور به هم تنیده شده که نمونه آن آسیب‌های اجتماعی است. قطعا باید با تعقل، توجه کافی و دقت نظر این چالش‌ها حل شود چون با شعار و سر و صدا قابل حل نیست.

* کسانی که فکر می‌کنند مشکلات کشور را می‌توانند با پاسخ یک خطی حل کنند دچار خودفریبی هستند. باید چالش‌های متنوع در کنار توفیقات در کشور را مورد بررسی قرار داد، این موضوع به دقت نظر، نگاه علمی و آرامش در کشور نیاز دارد.

* تردیدی ندارم نظام جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر مردم و تجربه ۴۰ ساله‌اش و شناخت از مشکلات می‌تواند چالش‌های آینده را حل کند و آرزوهای امام و شهدا را محقق نماید.

*اینکه انسان در زندگی با برخورداری از این فضیلت خود را به آن تسکین دهد، امر مهمی است. مساله عفاف موضوعی است که جامعه را از دریدگی و گسستگی نجات می‌دهد.

*در خانواده‌ای که عفاف باشد همبستگی هم خواهد بود. در جامعه‌ای که اساس آن بر پایه عفاف باشد نیز همبستگی افزایش یافته و سوء ظن از بین می‌رود و همه جزء یک پیکر می‌شوند.

نظر شما


آخرین ها