,April 2018 23

تاکید بر ضرورت تداوم مبارزه با تروریسم در سوریه/ آینده سوریه به مردم این کشور تعلق دارد

۱۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۷:۱۲
رئیس‌جمهور با تاکید بر تداوم مبارزه با تروریسم در سوریه گفت: آینده سوریه به مردم این کشور تعلق دارد و جامعه جهانی باید خواست مردم سوریه را مورد حمایت قرار داده و تقویت کند.
تاکید بر ضرورت تداوم مبارزه با تروریسم در سوریه/ آینده سوریه به مردم این کشور تعلق دارد

به گزارش حرف رسا از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی عصر سه شنبه و پیش از عزیمت به آنکارا برای شرکت در نشست روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه به خبرنگاران گفت:در این سفر که به دعوت رسمی رئیس جمهور ترکیه به آنکارا انجام می گیرد ، موضوع مورد بحث در نشست سه جانبه روسای جمهوری ایران ، ترکیه و روسیه، سوریه و روندی است که برای آینده این کشور وجود دارد.

روحانی اظهارداشت: این دومین نشست سران سه کشور روسیه ،ایران و ترکیه با محوریت سوریه است . اولین نشست در سوچی روسیه برگزار شد که به دنبال آن، کنگره ای بین معارضان سوریه و نیروهای طرفدار دولت به عنوان گام مهمی در زمینه آینده سوریه و دمکراسی در این کشور ، تشکیل شد.

رئیس جمهور افزود: در واقع این مسایل ادامه روند آستانه است که در روند آستانه تلاشهای زیادی برای کاهش تنش در سوریه انجام و چهار منطقه کاهش تنش مشخص گردید که در این مناطق سه کشور ایران ، روسیه و ترکیه و نیروهای سوریه  حضور دارند.

روحانی با اشاره به تداوم تفرقه های قومی و نژادی و دخالت خارجی در سوریه اظهارداشت: متاسفانه هنوز قدرتهایی در حال تقویت تروریست ها هستند و نیروهای آمریکایی هم که به دنبال عدم استقرار کامل دولت سوریه در همه مناطق این کشور و حتی تجزیه سوریه هستند ، همچنان در بخشی از مناطق شرقی حضور دارند.

روحانی گفت: مداخله های نیروهای صهیونیستی نیز  بر مشکلات در سوریه افزوده است،حاکمیت ملی سوریه را محترم نمی شمارند و مناطقی از سوریه را بمباران و تروریست ها را حمایت می کنند و اینها همه موضوعاتی است که بر مشکلات سوریه افزوده است.

رئیس جمهور باتاکید بر اینکه سوریه راه حل نظامی ندارد ، اظهارداشت: در نشست روز چهارشنبه، ایران مجددا تاکید خواهد کرد که موضوع سوریه از نظر ما راه حل نظامی ندارد و باید از طریق راه حل سیاسی و گفت و گوهای فراگیر، عادلانه و آزاد به نتایجی برسد که مورد نظر مردم سوریه باشد.

روحانی تداوم مبارزه با تروریسم در سوریه را مورد تاکید قرار داد و افزود: درست است که داعش در سوریه ضربه اساسی خورده اما دیگر گروههای تروریستی هنوز فعال هستند و مبارزه با آنها باید ادامه یابد.

رئیس جمهور با رد هر گونه دخالت نیروهای خارجی در تعیین آینده سوریه ، تصریح کرد:  آینده سوریه تعلق به مردم سوریه دارد و این مردم سوریه هستند که برای آینده کشور خودشان تصمیم می گیرند و جامعه جهانی باید خواست مردم سوریه را مورد حمایت قرار داده و تقویت کند.

روحانی ارسال کمکهای نوعدوستانه به مردم سوریه و بازسازی این کشور را ضروری خواند و افزود: از نظر ما حضور نیروهای خارجی در سوریه بدون اجازه دولت این کشور غیرقانونی و غیرمنطقی است و باید به این روند خاتمه داده شود. مساله بازسازی سوریه و تدوین قانون اساسی جدید و اصلاح آن نیز موضوعات بسیار مهمی در آینده سوریه است و این مسایل نیز در اجلاس فردا مورد بحث و بررسی قرار می گیرند.

رئیس جمهور همچنین به مذاکرات دوجانبه با همتایان خود اشاره کرد و گفت: مسایل مهم و فراوانی در حوزه های دوجانبه و منطقه ای برای بحث و گفت و گو با روسیه و ترکیه داریم که در مذاکرات دوجانبه ، به آنها پرداخته خواهد شد.

روحانی افزود: روسیه در ایران  بویژه در بخش های راه آهن و ساخت نیروگاهها ، سرمایه گذاری های خوبی را آغاز کرده و این روند همچنان تداوم می یابد..ما همچنین در روند مسایل تجاری اوراسیا در حال مذاکره هستیم که نتایج آن در حال نهایی شدن است.

رئیس جمهور افزود: باترکیه نیز مسایل مهمی در حوزه های حمل و نقل و اقتصادی داریم که این مسایل در مذاکرات دوجانبه مطرح خواهد شد.

نظر شما


آخرین ها