,April 2018 23

دو سوم ثروت جهان در دستان یک درصد مردم/ نابرابری و فساد در جهان به شدت افزایش می‌یابد

۲۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۶:۲۷
مرکز پژوهش‌های پارلمان انگلیس هشدار داد: رشد ثروت توسط یک درصد ثروتمند جهان طی سال‌های آینده شدت خواهد گرفت و به بروز نارضایتی شدید منجر خواهد شد مگر اینکه اقداماتی از سوی کشورها برای متعادل کردن این روند اتخاذ شود.
دو سوم ثروت جهان در دستان یک درصد مردم/ نابرابری و فساد در جهان به شدت افزایش می‌یابد

به گزارش حرف رسا از خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشاتودی، روزنامه گاردین به نقل از مرکز پژوهش‌های پارلمان انگلیس نوشت: اگر روند اکتساب ثروت از سوی یک درصد ثروتمند جهان که از سال ۲۰۰۸ آغاز شد به همین منوال ادامه یابد در سال ۲۰۳۰ معادل ۶۴ درصد کل ثروت جهان تحت تملک یک درصد ثروتمند جهان قرار خواهد داشت.

براساس گزارش این دفتر حتی اگر احتمال بروز بحران مالی را در نظر بگیریم و حجم دارایی‌های آنها را مورد ارزیابی قرار دهیم در آینده بیش از نیمی از دارایی جهان باز هم در اختیار یک درصد ثروتمند قرار خواهد داشت.

آمارها نشان می‌دهد از سال ۲۰۰۸ میزان دارایی‌های قشر یک درصد ثروتمند جهان سالانه ۶ درصد افزایش یافته که حدود دو برابر روند افزایش ثروت ۹۹ درصد دیگر جمعیت جهان بوده است.

در صورتی که این روند ادامه یابد میزان دارایی‌های این قشر یک درصدی از ۱۴۰ تریلیون دلار کنونی به ۳۰۵ تریلیون دلار در سال ۲۰۳۰ خواهد رسید.

این تحقیق به سرپرستی لیام بایرن وزیر سابق کار انگلیس به همراه برخی دیگر از دانشگاهیان، نمایندگان پارلمان، رؤسای شرکت‌های تجاری، اتحادیه‌های تجاری و همچنین دبیران نهادهای مدنی انجام شده و در تلاش بوده است تا این مشکل را ارزیابی کنند. بایرن معتقد است نابرابری جهانی هم‌اکنون به یک نقطه بحرانی رسیده است.

وی می‌گوید: اگر ما اقداماتی برای تغییر ساختار اقتصادی خود نکنیم در آینده خود را به دلیل انفعال در برابر تشدید نابرابری در جهان شماتت خواهیم کرد. این مسئله هم از نظر اخلاقی نامطلوب است و هم از نظر اقتصادی فاجعه‌بار بوده و باعث تشدید بی‌ثباتی، فقر و فساد مالی در جهان می‌شود.

بنیاد بین‌المللی خیریه اوکسفام طی گزارشی اعلام کرده است در حالی که قشر فقیر در جهان هیچ عایدی از رشد ثروت در جهان در سال ۲۰۱۷ نداشته یک درصد ثروتمند جهان در این سال ۸۲ درصد کل ثروت ایجاد شده در جهان را به خود اختصاص داده است.

به طور کلی سال گذشته میلادی تعداد ثروتمندان و میلیاردهای جهان بیشترین افزایش سالانه را تجربه کرده است به گونه‌ای که هر دو روز یک میلیارد به تعداد ثروتمندان افزوده شده است.

اوکسفام در گزارش خود آورده است: ثروت یک درصد ثروتمند جهان از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۵ به طور متوسط سالانه ۱۳ درصد افزایش داشته است.

نظر شما


آخرین ها