,April 2018 23

جلسه آموزشی اختلال اوتیسم در شبکه بهداشت و درمان بوانات

۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۵:۳۸
کارشناس بهداشت و روان بوانات گفت: برای شناسایی علایم اوتیسم باید نحوه ی تعامل کودک با جهان پیرامون را مورد بررسی قرار داد.
جلسه آموزشی اختلال اوتیسم در شبکه بهداشت و درمان بوانات

به گزارش حرف رسا،  به همت شبکه بهداشت و درمان شهرستان بوانات، و بمناسبت روز جهانی آگاهی سازی بیماری اوتیسم جلسه آموزشی" اختلال اوتیسم" در محل شبکه بهداشت و درمان بوانات برگزار شد.

رجبی کارشناس بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان بوانات با اشاره به اینکه این اختلال مهارت های کلامی و غیر کلامی ارتباطی و تعامل اجتماعی را به طور معنی داری تحت تاثیر خود قرار می دهد گفت: اوتیسم به عنوان یکی از در حال گسترش ترین اختلال دوره کودکی شناخته می شود که اغلب علایم آن در آغاز 18 ماهگی و یا دو سالگی ( پیش از سه سالگی ) بروز می دهد و با تاخیر یا کارکرد ناهنجار حداقل در یکی از حوزه های تعامل اجتماعی، زبان مورد استفاده در ارتباطات اجتماعی، بازیهای تخیلی یا نمادین تظاهر می یابد.

اکبر رجبی افزود: کودکان مبتلا به اوتیسم، بازیهای اجتماعی انجام نمیدهند و یا به طور یک جانبه و با خودشان بازی می کنند و به شیوه خاصی بازی می کنند و علاقه ای برای انجام بازی با دیگران از خود نشان نمی دهند، با بچه های هم سن خود بازی نمی کنند و با روشن شدن جارو برقی و یا سایر وسایل سر و صدا دار گوش خود را می گیرند و فرار می کنند و این کودکان بد خواب بوده و یا دیر میخوابند و با کم ترین صدایی بیدار می شوند.

وی ادامه داد: اغلب کودکان دارای اوتیسم تا سن پیش از مدرسه و حتی بالاتر از آن تشخیص داده نمی شوند و بنابراین حمایت های مورد نیاز خود را در زمانی که به آنها به شدت احتیاج دارند دریافت نمیکنند و به همین دلیل است که غربال تمامی کودکان در مراحل اولیه رشد جهت ارجاع آنان برای تشخیص و شناسایی کودکان نیاز مداخله ضروری است.

رجبی در ادامه ضمن اشاره به آگاهی والدین نسبت به اوتیسم بیان داشت: بررسی ها نشان داده است که افراد استفاده کننده از خدمات توانبخشی موجود در مقابل کسانی که بدلایلی از این روش ها استفاده نکرده اند بسیار با هم فرق دارند و گروه استفاده کننده، توانایی ارتباطی، اجتماعی و یادگیری بسیار بهتری از خود نشان داده و توانسته اند در جامعه حضور بیشتری داشته باشند.

یکی از بیماری های جدی گروه بیماری های رشدی اختلالات طیف اوتیسم بوده که در اوایل دوره کودکی (معمولا قبل از ۳ سالگی) ظاهر می شود. هرچند علایم و شدت آن در افراد مختلف، متفاوت است، اما همه انواع اوتیسم برتوانایی برقراری ارتباط با دیگران توسط کودک، تاثیر می گذارد.

خبرنگار افتخاری حرف رسا: سرکار خانم کاظمی

نظر شما


آخرین ها